Ako si vybrať správny antidekubitný matrac

Dekubity sú bolestivé, znepríjemňujú pacientom život a zle sa hoja, preto je lepšie im predchádzať. Pre ľudí dlhodobo alebo trvalo upútaných na lôžko je najlepšou prevenciou antidekubitný matrac. Správne zvolený model dokáže zabrániť vzniku až 95% prípadov preležanín. Zoznámte sa s výhodami jednotlivých typov a vyberte si ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Prevencia vzniku dekubitov

Preležaninám je možné predchádzať polohovaním, masážami a udržiavaním čistej a suchej pokožky. K tomu sa hodí špeciálna kozmetika: antidekubitná umývacia emulzia, čistiace peny, krémy a oleje. Zaťažené miesta potrebujú pravidelné masírovanie a zmenu polohy každé 2 hodiny, čo je časovo aj fyzicky náročné. S tým vám pomôžu aktívne antidekubitné matrace a polohovacie pomôcky.

Aktívny antidekubitný matrac

Aktívne matrace sú zjednodušene povedané pohyblivé nafukovacie matrace. Skladajú sa zo vzduchových komôr, ktoré sa striedavo nafukujú a vyfukujú. O pohyb vzduchu a nahustenie sa stará elektrický kompresor. Vďaka zmenám tvrdosti jednotlivých zón sa strieda zaťaženie tela a znižuje sa riziko vzniku preležanín.

Aktívny antidekubitný matrac sa delí podľa konštrukcie:

• Bublinkové a valcové modely bez penovej podložky, ktoré sa pokladajú na existujúci matrac. Nafukovacie komory majú tvar štvorcov (bubliniek) alebo valcov.
  • Matrac s penovou podložkou sa pokladajú priamo na rošt postele a skladajú sa zo spodnej nosnej konštrukcie a zo vrchnej nafukovacej časti, ktorá má valcovitý povrch.

Na čo sa zamerať pri výbere

Niektoré aktívne antidekubitné matrace ponúkajú doplnkové funkcie, ktoré spríjemnia ich používanie. Zoznámte sa s tými najužitočnejšími:

• Možnosť nastavenia doby cyklu. Doba cyklu totiž udáva v akých časových intervaloch sa mení nahustenie jednotlivých vzduchových komôr. Najčastejšie sa pohybuje od 8 do 25 minút. Hi-tech modely ponúkajú vlastnú reguláciu.
  • Samostatný okruh pre vankúš. Pri kvalitnejších modeloch je nahustenie v bunkách pod hlavou statické. Pri lacnejších typoch sa opora hlavy mení.
  • Rýchle vyfúknutie ponúka modely so systémom CRP.
  • Rýchle nafukovanie zase označuje funkcie autofirm.
  • Kontrolka tlaku vás upozorní na únik vzduchu, takže nemusíte matrac kontrolovať pohmatom.
  • Statický režim zastaví pohyb vzduchu v komorách. Využijete ho pri umývaní alebo podávaní jedla.

Pasívny matrac

Okrem aktívnych existujú aj pasívne antidekubitné matrace. Na prvý pohľad pripomínajú bežné matrace a ako také ich možno tiež používať. Hodí sa predovšetkým pre pacientov s nízkym rizikom vzniku preležanín. Konštrukcia pasívnych matracov je rozdelená do anatomických zón. Vrchná vrstva je priečne aj pozdĺžne perforovaná a zárezy zaisťujú rovnomerné rozloženie váhy, cirkuláciu vzduchu, odvod vlhkosti a termoreguláciu.

Na čo si dať pozor pri výbere

• Poťah by mal byť vodeodolný, paropriepustný, snímateľný a prateľný na 95 °C, aby ste mohli matrac jednoducho udržiavať v čistote.
  • Pokiaľ máte polohovaciu posteľ, vyberajte len medzi matracmi, ktoré sa hodia na tento typ lôžka.
  • Pri každom matraci je uvedená minimálna aj maximálna nosnosť. Pri výbere zoberte do úvahy váhu pacienta.

Užitočné polohovacie doplnky

Na starostlivosť o pacientov dlhodobo pripútaných na lôžko sa hodia aj odľahčovacie a polohovacie pomôcky. Tie slúžia na ochranu a odľahčenie zaťažovaných miest alebo na polohovanie.

• Antidekubitné chrániče sú polstrované návleky, ktoré sa nasadzujú na najzaťaženejšie miesta, ako sú päty a lakte. Odľahčujú ich a podporujú v nich cirkuláciu krvi.
  • Polohovacie pomôcky majú podobu klinov, podložiek alebo valcov. Slúži na striedavé podopieranie a odľahčovanie rôznych partií tela. Najčastejšie sa vkladajú pod hlavu, krk, kolená, členky, ruky alebo chrbticu. Záleží na type a tvare pomôcky.

Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom antidekubitného matraca, doplnkovej kozmetiky a pomôcok, obráťte sa na nás, radi vám poradíme.

Nájdete v eshope

Chránič matraca, 120 x 60 cm

120 x 60 cmy, ktorá chráni matrac pred znečistením.

Antidekubitný matrac UNIZDRAV MEDICAL X3

Antidekubitný matrac s jadrom z viscoelastickej peny, ktorá je často označovaná ako pamäťová pena alebo lenivá pena. Viscoelastická pena je unikátny typ polyuretánovej peny, ktorá mení svoju tvrdosť v závislosti na teplote.

Antidekubitný matrac s kompresorom KOMFORT

Antidekubitný matrac komfort je určený pre dlhodobo ležiacich pacientov ako prevencia pred preležaninami. Je vhodný pre klasické aj polohovacie postele.

Náhradná sada na lepenie matraca

Náhradná sada na lepenie bublinkových matracov.

Elektrická polohovacia posteľ CLASSIC

Elektrické polohovacie lôžko je vhodné do opatrovateľských centier ako aj pre domácnosť. Poskytuje užívateľom optimálnu nezávislosť a slobodu pohybu.

Antidekubitný matrac proti preležaninám UNIZDRAV MEDICAL X5

Pasívny nemocničný matrac s jadrom z PUR peny, ktorá je odolná a priedušná, vyniká svojou výbornou elasticitou, tvarovou stálosťou a dlhou životnosťou.