Ako vybrať chodítko pre seniorov

Chodítka slúžia ako opora pri chôdzi pre seniorov i pre osoby so zníženou mobilitou. Ak chcete byť samostatnejší, alebo by ste radi zjednodušili život niekomu z vašich blízkych, zoznámte sa s jednotlivými druhmi chodítok a ich parametrami.

Smerodajné parametre alebo na čo myslieť pred nákupom

Pri výbere chodítka berte do úvahy, na čo bude slúžiť, kde a ako často sa bude najčastejšie používať. Nezanedbateľným parametrom sú tiež pohybové možnosti a telesné proporcie budúceho majiteľa chodítka.

Výška

Všetky chodítka majú nastaviteľnú výšku. Na nohách sú tlačidlá, pomocou ktorých nastavíte potrebnú výšku. Nastaviteľná výška sa pri jednotlivých modeloch líši a najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí od 70 do 120 cm.

Tvarovanie a polstrovanie podrúčiek rukovätí

Modely, ktoré slúžia len na občasné použitie (návšteva u lekára) alebo na chôdzu na krátke vzdialenosti, majú len jednoduché protišmykové madlá na ruky z plastu či gumy. Chodítka určené na dlhšie chodenie a státie by mali mať pohodlné mäkké lakťové opierky na rozloženie váhy.

S kolieskami alebo bez

Chodítka sa konštrukčne delia na statické (bez koliesok) a pojazdné s 2, 3 alebo 4 kolieskami. Na krátke vzdialenosti a občasné použitie sa hodia modely bez koliesok, na častejšie používanie sú vhodnejšie chodítka s 3 alebo 4 kolieskami. Modely s dvoma kolieskami sú na polceste medzi statickými a pojazdnými chodítkami.

Chodítka bez koliesok – statické chodítka

Chodítka bez koliesok sa nazývajú aj krokové či statické chodítka. Pri chôdzi sa striedavo posúva ľavá a pravá strana chodítka – otáča sa v kĺbových spojoch. Krokové chodítka sú vhodné na chôdzu na kratšie vzdialenosti napríklad po doma. Výhodou je nízka hmotnosť a skladnosť, ľahko ich zložíte a naložíte do kufra auta. To z nich robí ideálnu pomôcku pre návštevy u lekára.

Chodítka s dvoma kolieskami

Chodítka s dvoma kolieskami sú kompromisom medzi chodítkami bez koliesok a tými kolieskovými. Pohyb s nimi je jednoduchší ako s chodítkami bez koliesok, ale nie tak ľahký ako pri modeloch so štyrmi kolieskami. Pri vstávaní sú stabilnejšie oporou ako plne pojazdné modely. Hodí sa k chôdzi na kratšie vzdialenosti po interiéri alebo napríklad po záhrade.

Chodítka s tromi alebo štyrmi kolieskami

Chodítka s tromi alebo štyrmi kolieskami sú najťažšie, ale najlepšie sa s nimi chodia. Hodí sa ako do interiéru, tak von. Ak zháňate chodítko na prechádzky, nákupy aj na podporu pohybu po dome, siahnite po chodítku so štyrmi kolieskami. Kolieskové chodítka by mali mať 2 typy bŕzd. Jednu na ľahké dobržďovanie počas chôdze a druhú parkovaciu, ktorá zaaretuje (znehybné) kolieska, vo chvíľach, kedy má chodítko poslúžiť ako opora pri vstávaní alebo sadaní.

Užitočné príslušenstvo a doplnky k chodítkom

Drobné doplnky dokážu spríjemniť používanie chodítka. Najbohatšiu ponuku príslušenstva majú pojazdné chodítka. Na uloženie osobných vecí a menších nákupov sa hodia závesné košíky, tašky, háčiky a pútka. Na odpočinok poslúži anatomicky tvarované sedadlo, ktoré môže byť s opierkou alebo bez. Užitočným doplnkom je tiež odnímateľný protišmykový nástavec (podložka) na odkladanie tanierov alebo podnosu s jedlom.

Chodítko ľuďom so zníženou mobilitou väčšinou nestačí. Zdatnejšie osoby ocenia pomôcky s nižšou mierou opory, ako sú barly a palice a tým menej zdatným sa bude hodiť ešte invalidný vozík.

Nájdete v eshope

Pevná skladacia chodúľka

Pevná skladacia chodúľka, zvyšuje stabilitu počas chôdze a dodáva istotu pri pohybe.

P2018

Mobilné chodítko pre podporu pohybu

Mobilné chodítko s vystuženým ramenom v tvare U pre podporu pri chôdzi.

Štvorkolka UNIZDRAV

Štvorkolka slúži ako rehabilitačná pomôcka pri chôdzi pre pacientov, ktorí trpia problémami pohybového aparátu.

Štvorkolka odľahčená CARBON

Odľahčená rehabilitačná pomôcka slúžiaca ako podpora pri chôdzi pre pacientov, ktorí majú pohybové problémy.

Štvorkolka odľahčená, bordová

Chodítko s podpazušnou oporou

Mobilné chodítko s vystuženým ramenom v tvare U pre podporu pri chôdzi.