Dekubity: zbavte sa preležanín raz a navždy

Ak je pacient dlhodobo upútaný na lôžko, chráňte ho pred vznikom dekubitov. Dekubity vznikajú pôsobením tlaku a môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Pravidelné polohovanie a hygiena sú základ, ale čo ďalej? Prečítajte si, ako preležaniny vznikajú a ako sa ich zbaviť.

Čo sú dekubity?

Dekubity alebo preležaniny sú rany, ktoré vznikajú pôsobením tlaku najmä v miestach s oslabenou vrstvou tukového alebo svalového tkaniva pri kostných výčnelkoch. Veľmi zle sa hoja a zvyšujú riziko vzniku infekcie.

Príčiny vzniku preležanín

Príčiny vzniku dekubitov sa vzájomne ovplyvňujú a majú za následok aj rozsah poškodenia tkaniva. Ide predovšetkým o:

• dobu a intenzitu pôsobenia tlaku,
  • vonkajšie podmienky, napríklad vlhko a teplota,
  • trenie (pri posúvaní pacienta na posteli) a jeho kombinácii s tlakom,
  • celkový stav pacienta (výskyt ďalšieho ochorenia).

Väčšiemu riziku sú vystavení pacienti dlhodobo upútaní na lôžko (imobilné aj po úraze), osoby vyššieho veku, ľudia s obezitou, nedostatočnou výživou, trpiacimi inkontinenciou alebo s ochorením nervového a cievneho systému. Dôležitú úlohu zohráva aj nedostatočná hygiena a zlá ošetrovateľská starostlivosť.

Najčastejšie miesta vzniku preležanín

Preležaniny sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. U ležiaceho pacienta sa dekubity najčastejšie prejavujú na pätách, bokoch, v krížovej oblasti, na lakťoch, lopatkách a hlave. U sediacich pacientov sa obvykle objavujú na stavcoch a lopatkách, v krížovej a sedacej oblasti, na stehnách alebo pätách a chodidlách.

Stupne dekubitov

Preležaniny sa delia do štyroch stupňov. Nepodceňte ani malé známky poškodenia povrchu kože – dekubity postupujú z hĺbky na povrch a pod povrchovou vrstvou kože sa tak môžu skrývať rozsiahle rany.

• Preležaniny I. stupňa – typický je mierny opuch a začervenanie, ale inak neporušená koža. Miesto môže byť bolestivé, mäkké alebo naopak tvrdé na dotyk a teplejšie či studenšie oproti okolitej pokožke. Zmeny sú plne vratné.
  • Preležaniny II. stupňa – stenčená pokožka je modrastá. Objavuje sa plytký vred ružovočervenej farby alebo pľuzgier.
  • Preležaniny III. stupňa – vyskytujú sa ťažké defekty, nekróza a úplná strata kože. Kosti, svaly a šľachy nie sú odhalené, ale v rane je vidieť podkožný tuk.
  • Preležaniny IV. stupňa – nastáva úplná strata tkanív a odhaľujú sa kosti, svaly aj šľachy. Dochádza k vzniku infekcie a zápalu kostí a kĺbov.

Prevencia: čo na dekubity platí

Medzi najdôležitejšie kroky, ako predchádzať preležaninám u imobilných pacientov, patrí pravidelné polohovanie a rehabilitácia, aby sa skrátila doba a intenzita pôsobenia tlaku na jedno a to isté miesto. Využívajte antidekubitné pomôckyprostriedky na prevenciu, ako sú gély, krémy a telové mlieka, ktoré hydratujú pokožku, alebo antidekubitný matrac chrániaci najzaťaženejšie miesta.

Základom je vysoký hygienický štandard a udržanie pacienta v suchu - k tomu vám pomôžu ochranné poťahy na matrac a inkontinenčné pomôcky. Dôležitú úlohu zohráva aj správna a vyvážená strava. Nepodceňte ani výber posteľnej bielizne alebo bielizne. Skvelým pomocníkom v prevencii proti vzniku preležanín sú tiež antidekubitné vankúše, sedáky a podložky.

Ako liečiť preležaniny

Liečba sa vždy odvíja od stupňa dekubitu a rozsahu poškodenia. Je dôležité zabrániť pôsobeniu tlaku a odstrániť nekrotické tkanivo. Lekár zaistí vlhké prostredie v rane, ktoré zabraňuje vstupu baktérií a urýchľuje hojenie. Pri každom preväze vykonáva zdravotnícky personál oplach a dezinfekciu rany aj jej okolia.

Pre pacientov dlhodobo upútaných na lôžko je najlepším pomocníkom správny typ matraca. Prečítajte si, ako vybrať antidekubitný matrac.

Nájdete v eshope

Elektrická polohovacia posteľ CLASSIC

Elektrické polohovacie lôžko je vhodné do opatrovateľských centier ako aj pre domácnosť. Poskytuje užívateľom optimálnu nezávislosť a slobodu pohybu.

Náhradný antidekubitný matrac ku kompresoru KOMFORT

Náhradný antidekubitný matrac je potrebné pripojiť ku kompresoru.

Vankúš na sedenie AT03012

Vankúš je vďaka otvoru v strede vhodný pri ťažkostiach s konečníkom, po operáciach, pôrode alebo pri preležaninách.

Koleso proti preležaninám

Koleso na podkladanie pre pacientov, ktorí dlhodobo ležia a môžu sa u nich vyskytnúť rany z preležania.

Profesionálne telové mlieko Menalind, 500 ml

Telové mlieko na suchú a zrelú pokožku.

Antidekubitný matrac UNIZDRAV MEDICAL X2

Antidekubitný matrac s jadrom zo studenej peny má vynikajúcu pružnosť, tvarovú stálosť, priedušnosť a dobre odvádzajú vlhkosť, ktorá vznika pri nadmernom potení.