Ako vybrať inhalátor

Stavte na inhalovanie – rokmi preverenú liečebnú metódu, ktorá má pozitívne účinky nielen na dýchacie cesty. Vďaka inhalátoru sa účinná látka dostane priamo tam, kam má. Ktorý ale vybrať? Prečítajte si, aké parametre treba pri jeho výbere postrážiť.

Čo je inhalátor

Inhalátory patria medzi prístroje, ktoré slúžia na prevenciu dýchacích ťažkostí i ošetrenie chronických a akútnych respiračných ochorení, ako je astma, nádcha, bronchitída alebo laryngitída.

Objavte silu inhalácie.

Zoznámte sa s druhmi inhalátorov

• Kompresorový inhalátor – je ideálny na časté a dlhodobé inhalovanie. Jedná sa o veľmi výkonný prístroj, ktorý spracuje aj husté liečivá, máva totiž veľký rozprašovací výkon. Produkuje skôr väčšie mikročastice. Býva rozmernejšie a patrí k hlučnejším modelom.
  • Parný inhalátor – patrí k jednoduchším a lacnejším typom. Najčastejšie využíva roztoky éterických olejov a bylín (pri vysokej teplote totiž lieky strácajú svoje účinky). Okrem liečby nádchy a prechladnutia sa hodí aj na kozmetické úkony, ako je čistenie a hydratácia pleti.
  • Ultrazvukový inhalátor – býva menší a ľahší. Hodí sa na rozprašovanie liečiv rozpustných vo vode, ale horšie spracováva hustejšie látky. Produkuje vyšší podiel menších častíc, je tak ideálny na liečbu dolných dýchacích ciest. Používa sa najmä pri sezónnom inhalovaní, napríklad v období chrípok alebo peľových alergií.

Inhalátor pre deti môže byť kompresorový aj ultrazvukový. Líšia sa svojim dizajnom – veselé farby a hravé motívy pomáhajú deťom, aby sa inhalovanie nebáli. Ľudia s chronickými dýchacími problémami zase ocenia vreckový inhalátor, ktorý môžu mať vždy pri sebe.

TIP: Na inhalovanie vincentky zvoľte kompresorový alebo ultrazvukový model.

Na čo sa zamerať pri výbere inhalátora

Vopred zohľadnite, kto a ako bude inhalátor používať. Pri samotnom výbere sa zamerajte najmä na:

• nebulizačný výkon – rozprašovací výkon udáva rýchlosť, akú inhalátor premieňa liečivá na dýchateľnú lastúrnicu. Uvádza sa v mililitroch za minútu (ml/m). Čím je výkon vyšší, tým je inhalácia rýchlejšia.
  • veľkosť mikročastíc – vyjadruje sa v mikrometroch (µm). Čím menšia je veľkosť častíc, tým hlbšie preniknú. Rozhodujúce teda je, akú časť dýchacích ciest sa chystáte liečiť.
  • objem zásobníka – závisí od dávky liečivá. S menším zásobníkom budete inhalovať po častiach, väčšia vám vydrží aj na dve inhalácie bez doplňovania.

Funkcia navyše

Postrážte si, aby sa u inhalátora dala regulovať veľkosť častíc, získate tak univerzálneho pomocníka. Pokiaľ máte malé dieťa, siahnite po modeli s integrovanou odsávačkou hlienu.

Získajte príspevok od poisťovne

V prípade ťažkostí vám inhalátor môže predpísať lekár. Zvolí konkrétny model, takže si nebudete môcť vybrať sami, a vypíše poukaz pre poisťovňu. Tá vašu žiadosť preskúma a pokiaľ ju schváli, získate od nej príspevok. Každá poisťovňa má ale iné podmienky, vždy sa informujte u tej svojej. Keď sa rozhodnete zaobstarať inhalátor sami v rámci prevencie, konzultujte jeho používanie s lekárom.

Nájdete v eshope

Súprava masiek a náustka k prenosnému batériovému inhalátoru

Súprava inhalačných masiek a náustka k prenosnému USB inhalátoru s nebulizačnou funkciou.

Náhradný soľný filter Salin Plus

Náhradný filtračný blok so soľnými iónmi, do prístroja Salin PLUS.

Inhalátor DUOBABY OMRON

Kompresorový inhalátor s odsávačkou hlienov. Vhodný na zmiernenie upchatia nošteka a liečenie dýchacích ťažkostí bábätiek.

Vincentka minerálna voda, 700 ml

Prírodná minerálna voda s liečebnými účinkami na organizmus.

P2030

Nosná sprcha plastová

Pomôcka na čistenie nosných dutín pomocou roztoku slanej vody.

Sada na výplach nosa a nosových dutín CLIN SIN med, 16 ks

Zdravotnícka pomôcka na čistenie nosových dutín pomocou izotonického roztoku.