Ako vybrať tlakomer

Vďaka tlakomeru si zmeriate krvný tlak v pokoji a pohodlí domova. Ocenia ho nielen ľudia s ochorením srdca a ciev, ale aj tí, ktorí si starostlivo strážia svoj zdravotný stav. Zistite, s akými typmi tlakomerov sa na trhu stretnete a na čo by ste sa mali zamerať pri jeho výbere.

Na čo slúži tlakomer

Tlakomer (niekedy aj tonometer) meria krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Moderné prístroje zvládnu tiež vykonať domácu EKG alebo odhalia arytmiu (nepravidelný pulz), vďaka čomu upozornia na prípadné poruchy srdcového rytmu.

S akými typmi tlakomerov sa stretnete

Tlakomery sa delia na manuálne (mechanické) a digitálne. Manuálne tlakomery ustupujú modernejším digitálnym modelom, ale často ich ešte objavíte v nejednej lekárskej ordinácii.

Manuálny tlakomer sa skladá z nafukovacej manžety na paži, gumovej hadičky a manometra, ktorý zaznamenáva krvný tlak. Súčasťou je aj stetoskop. Meranie vykonávajte tak, že manžetou oviniete ruku a stlačením pumpičky ju nafúknete. Počas klesania tlaku v manžete pomocou stetoskopu počúvajte zvuky prietoku krvi. Tieto tlakomery sú lacnejšie a ich meranie je veľmi presné, avšak vyžadujú náročnejšiu obsluhu a znalosti.

Digitálne tlakomery patria medzi moderné prístroje s ľahkým ovládaním a množstvom ďalších užitočných funkcií. Manžeta sa nafukuje buď stlačením pumpičky (jedná sa o tzv. poloautomatický tlakomer), alebo častejšie stlačením tlačidla. Meranie potom ďalej prebieha automaticky. Digitálne teplomery sa ďalej delia na ramenné a zápästné.

Meranie krvného tlaku na ramene

Tlakomer na rameno patrí k najpresnejším prístrojom, na druhú stranu nie je tak skladný ako ten zápästný a viac si priplatíte. Široká škála modelov ponúka najrôznejšie funkcie a lepšiu výbavu.

Prečítajte si, ako správne merať krvný tlak na ruku.

Meranie krvného tlaku na zápästí

Tlakomery na zápästie ľahké, ľahko ovládateľné a prenosné – vďaka tomu ich môžete mať vždy po ruke napríklad pri cestovaní. Nie sú však tak presné ako ramenné tlakomery. Ocenia ich hlavne tí, ktorí neznesú meranie krvného tlaku na paži alebo majú problém s nasadením manžety.

Na čo sa pri výbere tlakomeru zamerať

• Veľkosť manžety – príliš malá alebo veľká manžeta môže skresliť výsledok merania. Je nastaviteľná a jej obvod sa pohybuje medzi 20 až 32 cm. Svalnatí a obézni ľudia zvolia manžetu nad 32 cm.
  • Napájanie – tlakomer je napájaný batériami alebo z elektrickej siete, príp. nájdete aj modely s kombinovaným napájaním.
  • Displej – prehľadné zobrazenie meraných hodnôt a čitateľnosť je kľúčová.
  • Certifikácia – kvalitný tlakomer by mal spĺňať aspoň základné štandardy, čo poznáte z uvedeného certifikátu.

A niečo navyše

• Počet užívateľov - meranie sa ukladá do pamäte, pred kúpou je teda dobré, si premyslieť, koľko užívateľov bude tlakomer využívať.
  • Prepojenie so smartfónom – môžete dlhodobo sledovať svoj zdravotný stav av prípade potreby odovzdať informácie lekárovi.
  • Detekcia pohybu tela – aby bolo meranie čo najpresnejšie, nesmiete sa hýbať. Modely s touto funkciou eliminujú nezrovnalosti.
  • Detekcia chýb merania – tlakomer spozná, keď je napríklad zle nasadená manžeta a upraví podľa toho meranie.
  • Funkcia EKG – zistí nepravidelný srdcový rytmus.
Nájdete v eshope

Stetoskop jednostranný, čierny

Stetoskop pre medicínske použitie na vyšetrenie pacienta.

Manometer k tlakomeru

Manometrické hodiny značky Fazzini slúžia ako náhrada k tlakomerom.

Stetoskop jednostranný, modrý

Stetoskop pre medicínske použitie na vyšetrenie pacienta.

Tlakomer 32709 s pediatrickou manžetou

Klasický tlakomer s ABS manometrom a balónikom.

Náhradný ventil k tlakomeru

Náhradný kovový ventil na reguláciu prívodu vzduchu k ortuťovým a aneroidným tlakomerom.

Stetoskop dvojhadičkový Jotarap Dual, ružový

Pre lekárov to najlepšie - stetoskop Jotarap Dual